Przejdź do treści

styczeń 2012

Czemu nie pisać komentarzy…

Nie będę pisał komentarzy!Czasami, kiedy mówimy o jakości kodu, to pojawia się stwierdzenie „nasz kod jest kiepski, bo nie ma w nim komentarzy”. Powstaje taka intuicyjna równoważność: „dużo komentarzy – dobry kod, brak komentarzy – zły kod”. Ba, idąc tą drogą można nawet wprowadzić metrykę, określającą stosunek liczby komentarzy do liczby linii kodu i zmuszać programistów do osiągnięcia jakiejś magicznej jej wartości. Tylko po co? Czy zawsze komentarze ułatwiają nam analizę kodu? Czy istnieją komentarze, które przeszkadzają zamiast pomagać?

Chciałbym pokazać kilka rodzajów komentarzy, które są według mnie złe – czy to ze względu na ich nieprzydatność, źródło pochodzenia czy po prostu „paskudność”.Czytaj dalej »Czemu nie pisać komentarzy…

Edukacja 2.0

Machine LearningNa Trzeciej Kawie od jakiegoś czasu cisza… aż tu nagle Nowy Rok nastał. Nie chcę tłumaczyć się za kolegów współautorów odnośnie ich milczenia w ostatnim czasie – napiszę więc o sobie, bo tak się składa, że powody mojej publicystycznej przerwy nadają się na materiał do kolejnego artykułu. O co chodzi? Przez ostatnie kilka miesięcy brałem udział w swoistym „eksperymencie” organizowanym przez Uniwersytet Stanforda. Pomysł był w miarę prosty – zorganizować dobre, darmowe i ogólnie dostępne kursy akademickie. Ja brałem udział w dwóch takich „przedmiotach” – było to „wprowadzenie do sztucznej inteligencji” (ai-class.com) oraz „uczenie maszynowe / machine learning” (ml-class.org). Poniżej pokrótce opiszę doświadczenia wyniesione z tych kursów. Nie będę jednak pisał zbyt dużo o samej treści konkretnych kursów. Skupię się raczej na formie i wpływie takich inicjatyw na przyszłość edukacji (szczególnie IT) w ogóle.
Czytaj dalej »Edukacja 2.0

Trzy pytania o Scruma

Coraz więcej firm i zespołów używa metodologii lekkich do wytwarzania oprogramowania. Wśród tych metodologii bardzo popularny jest Scrum. Nie jestem specjalistą od tej Scruma i dlatego chciałbym zadać trzy pytania, na które obecnie nie znam odpowiedzi. Może ktoś bardziej doświadczony w tej metodyce dopisze do nich odpowiedzi?Czytaj dalej »Trzy pytania o Scruma