Przejdź do treści

październik 2011

Testowanie Testów

O tym, że testy jednostkowe pisać trzeba i warto już chyba nikogo przekonywać nie trzeba (nieprzekonanych zachęcam do podzielenia się swoimi wątpliwościami). Jednak samo posiadanie testów to oczywiście nie wszystko. Oprócz wspomnianym już na trzeciejkawie zagadnieniu pielęgnacji testów jednostkowych istnieje jeszcze przynajmniej kilka ważnych aspektów tego zagadnienia. Dzisiaj chciałbym zająć się kontrolą jakości testów jednostkowych…

Czytaj dalej »Testowanie Testów

Zapach świeżej kawy: Aparapi – Java na GPU!

OpenCLW poprzednim odcinku mini-cyklu „Zapach świeżej kawy” pisałem o ciekawym wynalazku jakim jest node.js – technologia pozwalająca na tworzenie aplikacji sieciowych (w tym web) za pomocą języka Javascript. Na końcu tego tekstu zapowiedziałem, że kolejny odcinek poświęcony będzie Play! framework. Postanowiłem jednak zmienić nieco plany – głównie ze względu na to, że w międzyczasie pojawiło się coś nowego, co bardzo mnie zainteresowało. Tym czymś jest: Aparapi. Cóż to takiego? W skrócie jest to translator bytecode’u JVM, który produkuje na wyjściu kod OpenCL, który może być wykonany na procesorze karty graficznej (GPU). Co to daje? Oczywiście chodzi o wydajność – odciążenie głównego procesora (CPU) i wykorzystanie faktu, że współczesne procesory graficzne wyposażone są w kilkadziesiąt lub kilkaset „rdzeni” obliczeniowych… które tylko czekają na nasz kod.

Czytaj dalej »Zapach świeżej kawy: Aparapi – Java na GPU!

Hello, world!

W wielu różnych kursach programowania, pierwszym przykładowym programem jest program „Hello world”. Celem tego programu jest po prostu wyświetlenie tekstu na ekranie. Na tej stronie można znaleźć „Hello world” napisane w ponad 400 różnych językach programowania, wliczając w to Brainfuck oraz Whitespace… Ale tak naprawdę to, jak napiszemy ten program, zależy nie tylko od języka programowania – zależy to również od osoby, która go pisze. W praktyce wiele osób podchodzi do pisania „Hello world” – a także do pisania wielu innych, bardziej poważnych programów… – na wiele, kompletnie od siebie różnych, sposobów.

Zobaczmy, jak to tej pracy zabiera się kilka różnych osób…Czytaj dalej »Hello, world!

Jak mierzyć efektywność IT?

EfektywnoscEfektywność – to takie ładne słowo… Wszyscy chcieliby, żeby praca – zarówno ich osobista praca, jak i działanie całej firmy czy organizacji – była efektywna. Wysoka efektywność z reguły związana jest z sprawnym działaniem, brakiem marnowania czasu na niepotrzebne aktywności, skupieniem się na tym co najważniejsze, dostarczaniem właściwych rezultatów czy produktów, wysoką motywacją do pracy, oraz – last but not least – dochodowością przedsiębiorstwa.

To wszystko brzmi pięknie – natomiast kiedy próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy praca naszych działów czy zespołów wytwarzających oprogramowanie jest efektywna, to z reguły pojawia się problem. A jeszcze większy problem pojawia się w momencie, kiedy chcemy tą efektywność jakoś zmierzyć…

Czytaj dalej »Jak mierzyć efektywność IT?